Szanowni Państwo, zachęcam do zapoznania się z informacjami dotyczącymi mojej działalności dla Podkarpacia. Chciałbym, abyście Państwo z tego serwisu czerpali wiedzę o wydarzeniach i najważniejszych sprawach dla naszego regionu, a także o mojej aktywności, podejmowanych inicjatywach i wspieranych inwestycjach, dzięki którym Podkarpacie staje się "regionem równych szans". Ta ziemia, dla nas od innych droższa, zasługuje na szczególny szacunek i wszechstronny rozwój.

Stanisław Ożóg

wiedza i doświadczenie dla Podkarpacia

17.10.17

O Brexicie jako wyzwaniu dla Unii Europejskiej, rozmawiali w ostatnim odcinku programu „Z Parlamentu Europejskiego” emitowanego 14.10 br. na antenie TV TRWAM, posłowie Parlamentu Europejskiego Stanisław Ożóg oraz dr Zbigniew Kuźmiuk.

Stanisław Ożóg odnosząc się do kwestii losu pracujących Polaków po Brexicie, wyraził nadzieję, że będą mogli oni kontynuować swoje dotychczasowe zlecenia :

-Polacy i nie tylko oni pracują  w Wielkiej Brytanii. Chcielibyśmy podobnie jak Hiszpanie ażeby obywatele naszego kraju oraz Europy poszczególnych krajów utrzymali to zatrudnienie […] Polacy nie muszą się obawiać tego, że zostaną pozbawieni pracy. Są oni bardzo cenieni.

Gospodarka brytyjska rekordowo się rozwija. Jest bardzo niskie, sanitarne bezrobocie ok. 4,6%. Jeśli gospodarka będzie się tak dalej rozwijać, Polacy będą tam potrzebni – zaznaczył.

Na pytanie o rozliczenia finansowe dotyczące wyjścia Wielkiej Brytanii z Unii Europejskiej oraz odrzucone poprawki grupy EFDD, która domagała się wykluczenia Europejskiego Trybunału Sprawiedliwości po wyjściu z Unii Europejskiej jako organu arbitrażowego, poseł odpowiedział :

-Takie poprawki trzeba przygotowywać mimo iż wydaje się, że nie mają szans powodzenia. Te poprawki oraz próba wywołania dyskusji może spowodować, że zacznie się rozmowa w Parlamencie Europejskim na temat faktycznych przyczyn wyjścia Wielkiej Brytanii z Unii Europejskiej.

Sprawy finansowe będą bardzo trudne. Marzec 2019 rok to jeszcze nie jest koniec perspektywy finansowej 2014-2020. Realizacja rozpoczętych czy zakończonych projektów, sprawa ubytku potężnej składki i samo wyjście. Samorządowcom zawsze doradzam by realizowali inwestycje z udziałem środków unijnych w 2018 roku możliwie jak najszybciej, ze względu na problemy finansowe z realizacją budżetu Unii Europejskiej – podkreślił.

Wyjście Wielkiej Brytanii ze struktur Unii Europejskiej obejmuje ustalenie specjalnych warunków i zobowiązań finansowych. Do problemów z ich sformułowaniem odniósł się  Stanisław Ożóg:

To co się pojawiało kilka miesięcy temu, 50 miliardów euro później 100 miliardów euro. Na dobrą sprawę Brytyjczycy i Europa nie wiedzą o jakie pieniądze i za co tutaj chodzi – powiedział.

Odnosząc się do samej informacji o Brexicie oraz perspektywach gospodarczo-monetarnych dotyczących Wielkiej Brytanii, poseł stwierdził, że nie ma potrzeby martwić się o interes Brytyjczyków:

Nie ma żadnego zagrożenia jeśli mówimy o interesie Brytyjczyków. Moja pierwsza reakcja gdy referendum miało takie rozstrzygnięcie była naturalnie – prosta. Jest to konsekwencja działania Komisji Europejskiej oraz Unii Europejskiej, zaniechanie wszelkich reform gospodarczych oraz funkcjonowania ustrojowego państw 28. To była główna przyczyna wyjścia z unii Brytyjczyków.

Druga sprawa to kwestia migracyjna. W obu sprawach się nie działa i nie pracuje. Komisja Europejska i Parlament Europejski byli głusi na wezwania Wielkiej Brytanii. Dla mnie była to oczywista konsekwencja zaniechania reformy Unii Europejskiej – zaznaczył.

  • Biuro Posła do Parlamentu Europejskiego Stanisława Ożoga: ul. Hetmańska 9 pok. 104, 35-045 Rzeszów
  • tel: +48 17 853 30 97,
  • e-mail: biuro.stanislawozog@gmail.com