Szanowni Państwo, zachęcam do zapoznania się z informacjami dotyczącymi mojej działalności dla Podkarpacia. Chciałbym, abyście Państwo z tego serwisu czerpali wiedzę o wydarzeniach i najważniejszych sprawach dla naszego regionu, a także o mojej aktywności, podejmowanych inicjatywach i wspieranych inwestycjach, dzięki którym Podkarpacie staje się "regionem równych szans". Ta ziemia, dla nas od innych droższa, zasługuje na szczególny szacunek i wszechstronny rozwój.

Stanisław Ożóg

wiedza i doświadczenie dla Podkarpacia

Debata nt. polityki konkurencji w UE

19.04.18

18 kawietnia w Parlamencie Europejskim w Strasburgu odbyła się debata nad raportem dotyczącym polityki konkurencji w UE.

W dyskusji zabrał głos europoseł Stanisław Ożóg:

 

„Szanowni Państwo,

Łatwo zgodzić się z posłem sprawozdawcą, że inwestycje i innowacje wdrażane w warunkach uczciwej konkurencji mają kluczowe znaczenie dla przyszłości Europy. Trudniej natomiast zrozumieć, dlaczego konkurencyjne ceny usług i koszty pracy obywateli państw Europy Środkowo-Wschodniej nazywane są przez niektórych decydentów unijnych „dumpingiem socjalnym”.

Bardzo żałuję, że to toksyczne sformułowanie znalazło się również w tekście sprawozdania, bez żadnego dookreślenia, o co chodzi. Moje zastrzeżenie budzi również fakt, że paragrafy poświęcone polityce podatkowej państw członkowskich pośrednio nawołują do dalszej harmonizacji podatkowej na szczeblu wspólnotowym.

Mam również zastrzeżenia co do podawania nazw konkretnych firm jako przykładów nieuczciwej konkurencji: popieram działania Komisji w tym zakresie, ale uważam, że Parlament nie powinien wyręczać Dyrektoriatu Generalnego Komisji d.s. Konkurencji. Mając na uwadze powyższe zastrzeżenia, Delegacja Polska Grupy EKR wstrzyma się od głosu nad sprawozdaniem.”

 1. Tadeusz Kensy Tadeusz Kensy pisze:

  To, oczywiście, potwierdza podejrzenia o bezideowość dzisiejszej klasy politycznej. 🙂 Skąd, u rzekomych konserwatystów, takie neoliberalne przekonania? 😉 Nie pamiętam, czy były podobne protesty np. przy wzmacnianiu instrumentów uniformizacyjnych na rynku krajowym, np. co do płacy minimalnej? 😉

 2. Andrzej Kulig Andrzej Kulig pisze:

  „Moje zastrzeżenie budzi również fakt, że paragrafy poświęcone polityce podatkowej państw członkowskich pośrednio nawołują do dalszej harmonizacji podatkowej na szczeblu wspólnotowym. ”

  To chyba dobrze , że podatki byłyby wszędzie takie same.

  1. Czyli chce Pan podwyzki m.innymi VAT? A to ciekawe

  2. Andrzej Kulig Andrzej Kulig pisze:

   A dlaczego nie może być jak w Luksemburgu- 15% vat, albo na Wyspach Kanaryjskich- 5%?

  3. Chce Pan harmonizacji w UE? Strefa euro jest w kryzysie, w ktora strone wiekszosc panstw ,,idzie z podatkami”. Luksemburg to panstwo o najwyzszym PKB na glowe, wewnetrzne przepisy pozwalaja, ze czesto staja sie niestety ,,rajem podatkowym” W KE nie ma woli aby nawet z tym problemem sobie poradzic. Co z naszymi SSE? Nie uwazam, by na dluzsza mete jest to dla nas najlepsze rozwiazanie ale obecnie przyciaga inwestorow.

Możliwość komentowania jest wyłączona.

 • Biuro Posła do Parlamentu Europejskiego Stanisława Ożoga: ul. Hetmańska 9 pok. 104, 35-045 Rzeszów
 • tel: +48 17 853 30 97,
 • e-mail: biuro.stanislawozog@gmail.com