Szanowni Państwo, zachęcam do zapoznania się z informacjami dotyczącymi mojej działalności dla Podkarpacia. Chciałbym, abyście Państwo z tego serwisu czerpali wiedzę o wydarzeniach i najważniejszych sprawach dla naszego regionu, a także o mojej aktywności, podejmowanych inicjatywach i wspieranych inwestycjach, dzięki którym Podkarpacie staje się "regionem równych szans". Ta ziemia, dla nas od innych droższa, zasługuje na szczególny szacunek i wszechstronny rozwój.

Stanisław Ożóg

wiedza i doświadczenie dla Podkarpacia

Pytanie do KE w sprawie wprowadzenia zakazu stosowania nienasyconych kwasów tłuszczowych typu trans

08.12.17

8 grudnia europosłowie z frakcji EKR – Stanisław Ożóg, Waldemar Tomasevski i Zbigniew Kuźmiuk złożyli pytanie do Komisji Europejskiej w sprawie wprowadzenia zakazu stosowania nienasyconych kwasów tłuszczowych typu trans.

Amerykańska Agencja ds. Żywności i Leków nakazała wycofanie z produkcji nienasyconych kwasów tłuszczowych typu trans. Udowodnionym jest, że utwardzone oleje roślinne są niezdrowe dla konsumentów: podnoszą poziom złego cholesterolu, równocześnie obniżając stężenie tego dobrego, zwiększają ryzyko wystąpienia wielu groźnych chorób układu krążenia – zawału serca oraz niewydolności krążeniowej, mogą się przyczyniać do cukrzycy typu II, a nawet być jednym z czynników zwiększających prawdopodobieństwo nowotworów.

Wycofanie tych tłuszczów spowoduje m.in. zmniejszenie śmiertelności z powodu ataków serca i innych chorób układu sercowo-naczyniowego, ograniczy też występowanie cukrzycy typu II.

Posłowie w dokumencie pytali czy mając na uwadze te czynniki, Komisja dostrzega zasadność wprowadzenia zakazu stosowania nienasyconych kwasów tłuszczowych typu trans z powodów zdrowotnych w całej UE, tak jak ma to miejsce np. w Danii?

  • Biuro Posła do Parlamentu Europejskiego Stanisława Ożoga: ul. Hetmańska 9 pok. 104, 35-045 Rzeszów
  • tel: +48 17 853 30 97,
  • e-mail: biuro.stanislawozog@gmail.com