Szanowni Państwo, zachęcam do zapoznania się z informacjami dotyczącymi mojej działalności dla Podkarpacia. Chciałbym, abyście Państwo z tego serwisu czerpali wiedzę o wydarzeniach i najważniejszych sprawach dla naszego regionu, a także o mojej aktywności, podejmowanych inicjatywach i wspieranych inwestycjach, dzięki którym Podkarpacie staje się "regionem równych szans". Ta ziemia, dla nas od innych droższa, zasługuje na szczególny szacunek i wszechstronny rozwój.

Stanisław Ożóg

wiedza i doświadczenie dla Podkarpacia

Wystawa o „Polsce Walczącej” już niebawem w Parlamencie Europejskim

02.10.18

W dniach 16-19 października w Parlamencie Europejskim w Brukseli odbędzie się wystawa pt. „Polska Walcząca”. Wydarzenie zostanie zorganizowane przez europosła Stanisława Ożoga a uroczyste otwarcie wystawy z udziałem Marszałka Sejmu Marka Kuchcińskiego odbędzie się 16 października o godz. 13.00.

„W roku jubileuszowym 100-lecia odzyskania przez Polskę niepodległości wraz z prof. Ryszardem Legutką mamy przyjemność zaprosić Państwa na otwarcie wystawy zatytułowanej „Polska Walcząca”.

Przygotowana przez Instytut Pamięci Narodowej ekspozycja przypomina historię Polskiego Państwa Podziemnego, zjawiska wyjątkowego w okupowanej podczas II Wojny Światowej Europie. W dzisiejszych czasach, kiedy Polska jest atakowana za to, że chce realizować suwerenną politykę powinniśmy potraktować w szczególny sposób nasze doświadczenia historyczne.

Mamy nadzieję, że prezentując tę wystawę w gmachu Parlamentu Europejskiego w Brukseli wiele osób z całej Europy będzie miało okazję zrozumieć, jak wiele trudu kosztowało Polskę utrzymanie niepodległości. Warto dodać, że otwarcie wystawy przypadnie w dniu szczególnym – w 40. rocznicę wyboru Karola Wojtyły na Stolicę Piotrową” – powiedział Stanisław Ożóg.

Wystawa została przygotowana przez Instytut Pamięci Narodowej. Na 25 panelach przedstawiono archiwalne zdjęcia i dokumenty z epoki prezentujące m.in. akcję „Burza” i Powstanie Warszawskie.

Na wystawie zaprezentowane zostały sylwetki bohaterów, w tym także Żołnierzy Wyklętych, którzy kontynuowali walkę o niepodległość Polski, stawiając opór komunistycznej dyktaturze. Dopełnieniem opowieści są zdjęcia z prac ekshumacyjnych prowadzonych przez Instytut Pamięci Narodowej w miejscach, w których odnajdywane są i identyfikowane szczątki bohaterów Polski Walczącej, straconych w komunistycznych więzieniach.

 

  • Biuro Posła do Parlamentu Europejskiego Stanisława Ożoga: ul. Hetmańska 9 pok. 104, 35-045 Rzeszów
  • tel: +48 17 853 30 97,
  • e-mail: biuro.stanislawozog@gmail.com