Szanowni Państwo, zachęcam do zapoznania się z informacjami dotyczącymi mojej działalności dla Podkarpacia. Chciałbym, abyście Państwo z tego serwisu czerpali wiedzę o wydarzeniach i najważniejszych sprawach dla naszego regionu, a także o mojej aktywności, podejmowanych inicjatywach i wspieranych inwestycjach, dzięki którym Podkarpacie staje się "regionem równych szans". Ta ziemia, dla nas od innych droższa, zasługuje na szczególny szacunek i wszechstronny rozwój.

Stanisław Ożóg

wiedza i doświadczenie dla Podkarpacia

73. rocznica akcji „Burza” i bitwy na Kałużówce

29.08.17

27 sierpnia 2017 r. odbyła się uroczystość 73. rocznicy Bitwy na Kałużówce.

Uroczystości rozpoczęły się złożeniem kwiatów przed pomnikiem przy drodze Braciejowa-Południk przez weteranów Armii Krajowej oraz delegacje samorządowe, jako reprezentantów mieszkańców powiatu dębickiego. Następnie na Polanie Kałużówka, przed pomnikiem upamiętniającym żołnierzy Armii Krajowej walczących w akcji „Burza” kilkaset zebranych osób modliło się wspólnie podczas Mszy Świętej za dusze poległych za Ojczyznę.

Po odczytaniu apelu poległych delegacje kombatantów, władz samorządowych i parlamentarzystów oraz licznych organizacji złożyły pod pomnikiem symboliczne wiązanki kwiatów. W imieniu Posła do Parlamentu Europejskiego Stanisława Ożoga wiązankę złożyła Dorota Znamirowska.

Bitwę pod Kałużówką stoczyły oddziały II Zgrupowania AK Obwodu Dębica od 23 do 24 sierpnia 1944 r. Była to  największa bitwa partyzancka w Polsce południowo-wschodniej. Siły obwodu odtwarzały 5. Pułk Strzelców Konnych. Dowódcą zgrupowania 5. PSK AK był mjr Adam Lazarowicz ps. “Klamra”.

  • Biuro Posła do Parlamentu Europejskiego Stanisława Ożoga: ul. Hetmańska 9 pok. 104, 35-045 Rzeszów
  • tel: +48 17 853 30 97,
  • e-mail: biuro.stanislawozog@gmail.com