Szanowni Państwo, zachęcam do zapoznania się z informacjami dotyczącymi mojej działalności dla Podkarpacia. Chciałbym, abyście Państwo z tego serwisu czerpali wiedzę o wydarzeniach i najważniejszych sprawach dla naszego regionu, a także o mojej aktywności, podejmowanych inicjatywach i wspieranych inwestycjach, dzięki którym Podkarpacie staje się "regionem równych szans". Ta ziemia, dla nas od innych droższa, zasługuje na szczególny szacunek i wszechstronny rozwój.

Stanisław Ożóg

wiedza i doświadczenie dla Podkarpacia

Historyczne spotkanie w Wietnamie

01.03.19

W dniach 27-28 lutego 2019 roku w stolicy Wietnamu, Hanoi odbył się drugi szczyt pomiędzy Stanami Zjednoczonymi a Koreą Północną. Jego najważniejszym punktem było drugie w historii spotkanie amerykańskiego prezydenta, Donalda Trumpa z koreańskim przywódcą, Kim Jong Unem. Głównym jego celem było kontynuowanie negocjacji, aby  unormować obustronne relacje i dojść do porozumienia, zwłaszcza w takich kwestiach jak zniesienie sankcji i denuklearyzacja półwyspu.

Niestety finalnie szczyt został skrócony i rozmowy zakończone przed czasem, ze względu na nieustępliwość obydwu negocjatorów w kluczowych sprawach i braku możliwości dojścia do konsensusu. Spotkało się to z zaskoczeniem, gdyż zamiast wypracowania wspólnego stanowiska, przywódcy po 4 godzinach rozmów w pośpiechu opuścili miejsce spotkania nie udzielając żadnych wyjaśnień dziennikarzom.

Dopiero podczas czwartkowej, końcowej konferencji prasowej Donalda Trumpa wyjaśnił on, że żądanie Korei o całkowitym zniesieniu sankcji było nie do zaakceptowania. Mimo że strona amerykańska nie mogła się na to zgodzić, Kim zapewnił, że nie będzie przeprowadzał testów broni jądrowej.

Trump dodał, że atmosfera rozmów była bardzo przyjazna i choć nie podpisano ostatecznie żadnego porozumienia, to obie strony wyraziły chęć do dalszych negocjacji i kolejnego spotkania. Sekretarz Stanu USA, Mike Pompeo wyraził zadowolenie ze spotkania, twierdząc, że pozwala ono z optymizmem patrzeć w przyszłość.

Wielu ekspertów przed szczytem przewidywało fiasko negocjacji, uważając, że całkowita denuklearyzacja byłaby zbyt dużym ustępstwem ze strony Kima, dla którego broń atomowa to jedyna gwarancja jego reżimu. Dodatkowo oczekiwania dotyczące rozwiązania tego problemu, jak i normalizacji obustronnych stosunków były zbyt wysokie, zwłaszcza po pierwszym historycznym spotkaniu. Doszło do niego w czerwcu 2018 roku w Singapurze, podpisano wtedy porozumienie o nawiązaniu nowych relacji i budowie pokoju na Półwyspie Koreańskim. Dlatego szczyt z Hanoi pokazuje, jak trudne są to negocjacje, wymagające wiele trudu i żmudnej pracy poza kamerami telewizyjnymi.

Ciekawym jest fakt, że Kim do Wietnamu podróżował pociągiem jadąc 4,5 tys. km przez Chiny, a następnie na granicy chińsko-wietnamskiej przesiadając się do luksusowej limuzyny i w konwoju docierając do Hanoi. Właśnie pobyt Kima w Wietnamie, czyli byłym wrogo nastawionym do USA państwie, z wciąż komunistycznym ustrojem, ale kapitalistyczną gospodarką, może go skłonić do pełnego otwarcia się na Zachód i reform gospodarczych.

Obok chińskiego modelu to właśnie boom gospodarczy w Wietnamie, jaki panuje od kilku lat dzięki m.in. współpracy z USA, widoczny zwłaszcza w północnych prowincjach kraju, przez które przejeżdżał Kim, jest na pewno dla reżimu północnokoreańskiego dobrą zachętą. Do tego ma on pozostać jeszcze kilka dni w Wietnamie, możliwe, że odwiedzając fabryki w Hajfongu i tereny wokół wietnamskiej stolicy, czyli bogato zagospodarowane rejony.

Reasumując, szczyt w Hanoi, mimo że pozornie okazał się fiaskiem i nie przyniósł żadnych konkretnych porozumień, stanowi jednak krok do przodu w poprawie relacji amerykańsko-koreańskich i denuklearyzacji. Nie można jednak oczekiwać, że wszelkie kwestie zostaną rozwiązane w ciągu jednego spotkania w sposób satysfakcjonujący obie strony. Jest to niezwykle trudny problem, którego pomyślne rozwiązanie należy rozpatrywać raczej na przestrzeni kilku lat.

To, z czego trzeba się cieszyć, to fakt, że zarówno Trump i Kim, mimo wcześniejszego i dosyć zaskakującego zakończenia szczytu, podkreślali później, że są zadowoleni z rozmów i – jak podkreślił M. Pompeo – „pozytywnie nastawieni do tego, co się wydarzy w nadchodzących tygodniach”. Takie zapewnienia obu stron powinny pozwolić patrzeć z optymizmem na przyszłość.

  • Biuro Posła do Parlamentu Europejskiego Stanisława Ożoga: ul. Hetmańska 9 pok. 104, 35-045 Rzeszów
  • tel: +48 17 853 30 97,
  • e-mail: biuro.stanislawozog@gmail.com