Szanowni Państwo, zachęcam do zapoznania się z informacjami dotyczącymi mojej działalności dla Podkarpacia. Chciałbym, abyście Państwo z tego serwisu czerpali wiedzę o wydarzeniach i najważniejszych sprawach dla naszego regionu, a także o mojej aktywności, podejmowanych inicjatywach i wspieranych inwestycjach, dzięki którym Podkarpacie staje się "regionem równych szans". Ta ziemia, dla nas od innych droższa, zasługuje na szczególny szacunek i wszechstronny rozwój.

Stanisław Ożóg

wiedza i doświadczenie dla Podkarpacia

Konferencja bliskowschodnia w Polsce

16.02.19

W dniach 13-14 lutego 2019 roku w Warszawie z inicjatywy amerykańskiej odbyła się międzynarodowa konferencja poświęcona sprawom pokoju i bezpieczeństwa na Bliskim Wschodzie.

Informacja na ten temat został ogłoszona dość niespodziewanie, bez wcześniejszych informacji polskiego Ministerstwa Spraw Zagranicznych, przez Sekretarza Stanu USA, Mike’a Pompeo w czasie jego styczniowej podróży po Bliskim Wschodzie. Mimo zapewnień zarówno Departamentu Stanu USA, jak i MSZ RP, że wydarzenie to nie ma charakteru antyirańskiego, nie ulega wątpliwości, że to właśnie kwestia Iranu była głównym motywem zwołania tego szczytu.

Jak podkreślił M. Pompeo, region Bliskiego Wschodu mierzy się z wieloma problemami, takimi jak wojna domowa i kryzys humanitarny w Jemenie, wygasający konflikt w Syrii, rozprzestrzenianie broni masowego rażenia, relacje izraelsko-palestyńskie czy terroryzm.

Właśnie w celu rozwiązania tych trudności w stolicy Polski spotkali się przedstawiciele 62 państw z całego świata, w tym amerykański Sekretarz Stanu M. Pompeo, w imieniu Donalda Trumpa wiceprezydent USA Mike Pence i doradca ds. umów handlowych i  Bliskiego Wschodu Jared Kushner, premier Izraela Benjamin Netanyahu oraz w stopniu ministerialnym reprezentanci większości krajów Bliskiego Wschodu.

Mimo sceptycyzmu UE, do Warszawy przybyły delegacje państw unijnych, choć przeważnie niższego szczebla. Równie ciekawa jest lista państw nieobecnych. Przyjazdu odmówiła, m.in. Rosja, Turcja, Autonomia Palestyńska czy Liban.

Najwięcej kontrowersji wzbudziło niezaproszenie Iranu. Wszystkie te kraje zgodnie stwierdziły, że konferencja ta jest wymierzona przeciwko Iranowi i nie godzą się na jednoznacznie proamerykański charakter zebrania. Jednocześnie w tym samym czasie dla przeciwwagi, Rosjanie zorganizowali w Soczi spotkanie rosyjsko-turecko-irańskie, na którym spotkali się Władimir Putin, Recep Tayyip Erdogan oraz Hassan Rouhani.

W czasie szczytu w Warszawie głównym tematem rozmów był sposób rozwiązania wspomnianych wcześniej problemów dotykających tego regionu. Jak zauważono w końcowym oświadczeniu przygotowanym przez współgospodarzy konferencji, M. Pompeo i szefa polskiej dyplomacji, Jacka Czaputowicza, aktywny udział tak wielu państw świadczy o tym, że społeczność międzynarodowa chce angażować się w pokojowe inicjatywy i kontynuować współpracę w zakresie budowania lepszej przyszłości i zwiększenia współpracy na Bliskim Wschodzie.

Ogłoszono stworzenie międzynarodowych grup roboczych, które mają się spotykać w trybie roboczym w różnych państwach i wypracowywać konkretne rozwiązania w określonych dziedzinach:

  • przeciwdziałanie terroryzmowi i jego nielegalnemu finansowaniu
  • rozprzestrzenianie pocisków balistycznych
  • bezpieczeństwo morskie i lotnicze
  • cyberbezpieczeństwo
  • bezpieczeństwo energetyczne
  • kwestie humanitarne i związane z uchodźcami
  • bezprawnie zatrzymani i prawa czlowieka.

Na koniec wyrażono konieczność ponownego spotkania w przyszłości.

Przy okazji tej konferencji warto zauważyć bezprecedensową rzecz w historii, jaką niewątpliwie jest nawiązanie nici współpracy wielu państw Bliskiego Wschodu z Izraelem. Posiadanie wspólnego wroga, jakim jest dla nich Iran, konsoliduje te państwa we wspólnocie interesów.

Pierwsze nieśmiałe kontakty saudyjsko-izraelskie pokazują, że możliwa jest współpraca między tymi państwami, zwłaszcza gdy weźmiemy pod uwagę otwieranie się Arabii Saudyjskiej na świat i reformy jej prozachodniego księcia Mohammeda bin Salmana.

Nie ulega wątpliwości, że nawiązanie relacji i dalsza kooperacja Izraela z krajami tego rejonu jest jak najbardziej prawdopodobna. Widok premiera Netanyahu siedzącego w Warszawie obok np. jemeńskiego ministra spraw zagranicznych dobrze rokuje na przyszłość.

Niestety przy okazji konferencji nie obyło się bez wpadek i kontrowersyjnych wypowiedzi mających antypolski charakter. Dziennikarka NBC, Andrea Mitchell w relacji z Warszawy stwierdziła, że Żydzi w czasie powstania w getcie walczyli przeciwko polskiemu i nazistowskiemu reżimowi.

Premier Netanyahu w czasie wizyty w Muzeum Historii Żydów w Polsce POLIN powiedział, że Polacy kolaborowali z nazistami podczas Holokaustu. Wypowiedź ta rozpropagowana przez izraelskie media została szybko zdementowana przez Ambasadę Izraela, jednak postawiła pod znakiem zapytania szczyt V4 mający odbyć się w Jerozolimie.

Również Mike Pompeo na początku wizyty pochwalił stalinowskiego oprawcę Franka Blejchmana, a także nawiązał do uchwały Kongresu nr 447 poprzez zachęcenie polskiego rządu do przyspieszenia prac nad ustawą, dzięki której Amerykanie pochodzenia żydowskiego będą mogli otrzymać od Polski odszkodowanie za mienie stracone podczas wojny. Wszystkie te sytuacje odbiły się szerokim echem w mediach i zostawiły negatywne wrażenie zwłaszcza wśród Polaków.

Podsumowując, podobnie jak poprzednia konferencja dot. Bliskiego Wschodu, która odbyła się z inicjatywy USA i ZSRR w Madrycie w 1991 roku, powodzenie tego szczytu nie jest oczywiste i trzeba włożyć wiele wysiłku w próbę realizacji proponowanych zmian.

Jednak, mimo wielu negatywnych komentarzy twierdzących, że konferencja warszawska okazała się fiaskiem i nie poprawi sytuacji na Bliskim Wschodzie, trzeba mieć nadzieję, że uda się wcielić w życie jej postanowienia. Dodatkowo uczestnicy liczą, że prace grup roboczych przyniosą poprawę bliskowschodniej sytuacji politycznej, a co najważniejsze zapanuje upragniony pokój dla milionów ludzi pragnących normalnego życia.

  • Biuro Posła do Parlamentu Europejskiego Stanisława Ożoga: ul. Hetmańska 9 pok. 104, 35-045 Rzeszów
  • tel: +48 17 853 30 97,
  • e-mail: biuro.stanislawozog@gmail.com