Szanowni Państwo, zachęcam do zapoznania się z informacjami dotyczącymi mojej działalności dla Podkarpacia. Chciałbym, abyście Państwo z tego serwisu czerpali wiedzę o wydarzeniach i najważniejszych sprawach dla naszego regionu, a także o mojej aktywności, podejmowanych inicjatywach i wspieranych inwestycjach, dzięki którym Podkarpacie staje się "regionem równych szans". Ta ziemia, dla nas od innych droższa, zasługuje na szczególny szacunek i wszechstronny rozwój.

Stanisław Ożóg

wiedza i doświadczenie dla Podkarpacia

Program “500+” uchwalony przez Sejm RP

12.02.16

11 lutego b.r. Poseł Stanisław Ożóg był gościem w audycji Aktualności Dnia w Radiu Maryja. Tematem rozmowy był uchwalony przez Sejm RP program pomocy finansowej dla polskich rodzin o nazwie “500+”.

Poseł Ożóg określił dzień uchwalenia tej ustawy jako święto polskiej rodziny. Przypomniał, że wcześniejszy rząd PO-PSL ogłosił tzw. “rok polskiej rodziny”, jednak na nadaniu tej nazwy się skończyło.

Według wcześniejszych zapewnień Prawa i Sprawiedliwości każde drugie i kolejne dziecko, bez względu na dochody rodziców, otrzyma 500 zł, a w przypadku, gdy kwota przypadająca na jednego członka rodziny wynosi mniej niż 800 zł, także na pierwsze (w przypadku dzieci niepełnosprawnych, kwota ta nie może przekroczyć 1200 zł na jedną osobę). Poseł zaznaczył, że w tym roku zaplanowano wydanie z budżetu państwa około 17 mld złotych na realizację tego programu, a w przyszłym roku kwota ta ma wynieść ponad 20 mld.

Podczas głosowania nad tą ustawą pojawiło się wiele propozycji poprawek ze strony partii opozycyjnych, np. wprowadzenie ulg w podatkach.

– “Na miły Bóg, ci najbiedniejsi nie płacą podatków. Na miły Bóg, rolnicy nie płacą podatku dochodowego. Więc o jakich ulgach jest mowa? Dlaczego ciągle oszukiwani są ludzie, którzy czekają na tę pomoc?” – mówił Poseł Stanisław Ożóg komentując nietrafione pomysły opozycji.

Dodatkowo, rząd Prawa i Sprawiedliwości w dalszym ciągu zabiega o to, by polskie rodziny czuły się w swoim kraju bezpiecznie. Tego samego dnia przyjęta została także druga ustawa, która zabrania odbierania dzieci rodzicom ze względu na złą sytuację finansową panującą w domu.

Na zakończenie, eurodeputowany dokonał krótkiej analizy, wskazującej na to jak bardzo program “500+” pomoże w wychowaniu dziecka od jego narodzin, aż do osiągnięcia pełnoletności.

“500 zł to jest 6000 zł rocznie. Pomnóżmy to razy 18 i zobaczymy tę potężną skalę wsparcia młodego człowieka w okresie do pełnoletności. Wsparcia jeśli chodzi o jego potrzeby bytowe, naukę, oświatę, a przede wszystkim pomoc rodzicom w wychowaniu dzieci” – powiedział.

  • Biuro Posła do Parlamentu Europejskiego Stanisława Ożoga: ul. Hetmańska 9 pok. 104, 35-045 Rzeszów
  • tel: +48 17 853 30 97,
  • e-mail: biuro.stanislawozog@gmail.com