Szanowni Państwo, zachęcam do zapoznania się z informacjami dotyczącymi mojej działalności dla Podkarpacia. Chciałbym, abyście Państwo z tego serwisu czerpali wiedzę o wydarzeniach i najważniejszych sprawach dla naszego regionu, a także o mojej aktywności, podejmowanych inicjatywach i wspieranych inwestycjach, dzięki którym Podkarpacie staje się "regionem równych szans". Ta ziemia, dla nas od innych droższa, zasługuje na szczególny szacunek i wszechstronny rozwój.

Stanisław Ożóg

wiedza i doświadczenie dla Podkarpacia

Stanisław Ożóg krytycznie o raporcie rocznym Europejskiego Banku Centralnego

06.02.18

5 lutego w Parlamencie Europejskim w Strasburgu podczas debaty inaugurującej lutową sesję plenarną posłowie dyskutowali na temat raportu rocznego Europejskiego Banku Centralnego za 2016 r. W imieniu delegacji PiS głos w niej zabrał Stanislaw Ożóg.

Polski polityk przypomniał, że kiedy trzy lata temu EBC ogłosił program skupu europejskich obligacji polska delegacja zgłaszała swoje zastrzeżenia co do skuteczności tych działań. “Z perspektywy czasu okazuje się, że mieliśmy rację i  tanie finansowanie trafia do głównie sektora publicznego, który większość wydatków przeznacza na konsumpcję” – mówił europoseł.

Jak tłumaczył polski polityk trudno jest mówić zatem o spektakularnym efekcie inflacyjnym, a śmiesznością chyba byłaby mowa o efekcie rozwojowym. “Tych konkluzji w sprawozdaniu pana Fernandeza niestety brakuje. Rozczarowuje również fakt, że pozytywnie oceniany jest federalny charakter EBC oraz temat dalszej emisji europejskich bezpiecznych aktywów, czyli euroobligacji” – dodał Stanisław Ożóg  wyjaśniając powody dla których Polska delegacja nie może w pełni poprzeć tego sprawozdania i wstrzyma się od głosu.

Europoseł zwracając się również do uczestniczącego w debacie prezesa EBC, Mario Draghi, mówił: “Chwalił się pan wysokim wzrostem PKB w strefie euro. Chcę przypomnieć coś, o czym pan doskonale wie, że są kraje w Unii Europejskiej z ponad dwukrotnie wyższym rozwojem gospodarczym” – zakończył.

 

“Panie Przewodniczący! Kiedy trzy lata temu EBC ogłosił program skupu europejskich obligacji, zgłaszaliśmy swoje zastrzeżenia co do skuteczności tych działań. Z perspektywy czasu okazuje się, że mieliśmy rację i że tanie finansowanie trafia głównie do sektora publicznego, który większość wydatków przeznacza na konsumpcję.

Trudno mówić zatem o spektakularnym efekcie inflacyjnym, a śmiesznością chyba byłaby mowa o efekcie rozwojowym. Tych konkluzji w sprawozdaniu pana Fernándeza niestety brakuje. Rozczarowuje również fakt, że pozytywnie ocenia Pan federalny charakter EBC oraz popiera dalszą emisję europejskich bezpiecznych aktywów, czyli euroobligacji. Polska delegacja nie może w pełni poprzeć tego sprawozdania i wstrzyma się od głosu.

Panie Prezesie EBC, chwalił się Pan wysokim wzrostem PKB w strefie euro. Chcę przypomnieć Panu to, o czym Pan wie: że są kraje w Unii Europejskiej z ponad dwukrotnie wyższym rozwojem gospodarczym.”

  • Biuro Posła do Parlamentu Europejskiego Stanisława Ożoga: ul. Hetmańska 9 pok. 104, 35-045 Rzeszów
  • tel: +48 17 853 30 97,
  • e-mail: biuro.stanislawozog@gmail.com