Szanowni Państwo, zachęcam do zapoznania się z informacjami dotyczącymi mojej działalności dla Podkarpacia. Chciałbym, abyście Państwo z tego serwisu czerpali wiedzę o wydarzeniach i najważniejszych sprawach dla naszego regionu, a także o mojej aktywności, podejmowanych inicjatywach i wspieranych inwestycjach, dzięki którym Podkarpacie staje się "regionem równych szans". Ta ziemia, dla nas od innych droższa, zasługuje na szczególny szacunek i wszechstronny rozwój.

Stanisław Ożóg

wiedza i doświadczenie dla Podkarpacia

“Z Parlamentu Europejskiego”: Brexit i zbliżające się wybory do PE

13.03.19

9 marca 2019 roku w programie „Z Parlamentu Europejskiego na antenie Telewizji Trwam poseł Stanisław Ożóg odniósł się m.in. do niekandydowania w najbliższych wyborach do PE, przyszłości UE w kontekście zbliżających się wyborów oraz do Brexit’u.

Europoseł zaznaczył, że decyzja o niekandydowaniu w najbliższych wyborach zapadła już kilka miesięcy temu.

Podjąłem taką decyzję już parę miesięcy temu ze względów osobistych, rodzinnych i nie podejmuje się kandydowania. Chcę powiedzieć, że nie do końca jest tak, że wezmę rozbrat z życiem tym społeczno – publiczno – politycznym, na pewno w tym obszarze zostanę. Natomiast jestem już emerytem, ponad rok czasu. Jestem już emerytem w świetle prawa polskiego, a od belgijskiego – od trzech lat.

Podczas rozmowy Pan poseł zwrócił uwagę na to, że:

Wielokrotnie tutaj z tego miejsca mówiłem, że Unia Europejska, Komisja Europejska, czy ten kierunek, który dyktują państwa wiodące jest bardzo złym kierunkiem i obserwujemy być może początek końca Unii Europejskiej w tym wydaniu – podkreślił europoseł Stanisław Ożóg.

Pan Poseł zaznaczył również, że jeśli nie dojdzie do zmiany układu sił politycznych w ramach Parlamentu Europejskiego to nie będzie nikogo, kto byłby w stanie przeprowadzić reformę Unii Europejskiej, która obecnie jest bardzo potrzebna. Stanisław Ożóg zwrócił uwagę na to, że o reformach zaczynają mówić ci przywódcy państw europejskich, którzy nie dają sobie rady z uporządkowaniem życia politycznego i społecznego we własnych państwach.

W programie „Z Parlamentu Europejskiego” Poseł Stanisław Ożóg odniósł się także do manifestu Emmaunela Macrona, skierowanego do wszystkich obywateli UE.

W ubiegły weekend miałem możliwość obserwować właśnie ten zreformowany przez Prezydenta Macrona swój kraj, bo spędziłem kilka dni w Paryżu. Widziałem na ulicy, czy w przekazie telewizyjnym żółte kamizelki, protesty, które trwają od wielu miesięcy. Macron niech przede wszystkim zreformuje swój kraj, niech dba o demokrację i przestrzeganie praw wolności demokratycznych w swoim własnym kraju, a później niech zacznie pouczać inne kraje. Dziwne jest, że Macron taką troskę w tej chwili, uzewnętrznia, jeżeli chodzi o Brexit.

Europoseł zaznaczył także, że losy Wielkiej Brytanii odnośnie wyjścia z UE są nie do końca znane.

Na dobrą sprawę, nikt dzisiaj nie wie jak się skończy sprawa Brexit’u. Zażartuje sobie ze sprawy, być może z której nie powinno się żartować – nawet najstarsi górale nie przewidują, jak się ta sprawa ostatecznie zakończy. Nie do końca jestem pewien, czy do tego Brexit’u dojdzie. Natomiast, jeśliby miało dojść na twardych warunkach, to poszkodowanym będą kraje kontynentalne.

Dodał, że: „wyjście Zjednoczonego Królestwa z UE byłoby osłabieniem nawet dla Polski, polskich interesów, dlatego, że w EKR współpracowaliśmy razem z konserwatystami brytyjskimi, ta współpraca układała się bardzo dobrze. Osłabienie EKR – u z powodu Brexit’u byłoby ogromne”.

Stanisław Ożóg zaznaczył również, że wśród Brytyjczyków pojawiają się głosy w sprawie przeprowadzenia drugiego referendum.

Nie wykluczam, że do tego drugiego referendum dojdzie. (…) Byłoby to stworzenie pewnego precedensu, który w przyszłości źle by się odbił na funkcjonowaniu takiej struktury jak Unia Europejska. Podjęcie takiej decyzji byłoby bardzo ryzykowne z wielu względów.

Na koniec rozmowy Pan Poseł podkreślił, że chciałby się skupić na wypełnianiu swoich obowiązków, które przyjął w chwili przyjęcia mandatu poselskiego.

Zapraszamy do wysłuchania całego programu.

  • Biuro Posła do Parlamentu Europejskiego Stanisława Ożoga: ul. Hetmańska 9 pok. 104, 35-045 Rzeszów
  • tel: +48 17 853 30 97,
  • e-mail: biuro.stanislawozog@gmail.com